Podsumowanie: 8. kolejka Ligue1

Za nami już kolejna seria gier francuskiej ekstraklasy. Po kolejnym zwycięstwie Paris Saint-Germain, a niespodziewanym remisie Monaco z Stade de Reims, drużyna ze stolicy Francji została samotnym liderem Ligue 1, a Bordeaux po remisie z SC Bastią wydostało się ze strefy spadkowej.

W pierwszym meczu 8. kolejki Ligue 1, FC Lorient podejmowało przed własną publicznością Olympique Marsylia. Goście spokojnie wygrali to spotkanie 2:0. W pierwszej odsłonie spotkania to gospodarze powinni prowadzić. Mandanda nie porozumiał się ze swoim obrońcą, który tak podał piłkę do golkipera przyjezdnych, że ta prawie wleciała do bramki.  W 58. minucie było już 1:0. Do futbolówki ustawionej na 20. metrze podszedł Mathieu Valbuena, który precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego pokonał bezradnie stojącego golkipera gospodarzy.  Ostatni gol padł w doliczonym czasie gry.  Goście wyszli z kontratakiem, prostopadłe zagranie do Ayewa, który pewnym uderzeniem podwyższył prowadzenie.

W kolejnym spotkaniu Paris Saint-Germain na Parc des Princes podejmował drużynę Toulousy.  Drużyna Laurenta Blanca pewnie pokonała 13. ekipę francuskiej ekstraklasy 2:0. Pierwszego gola zdobył Marquinhos, który po dośrodkowaniu jednego kolegów z drużyny na raty pokonał golkipera gości. W 78. minucie arbiter główny spotkania podyktował rzut karny, do futbolówki ustawionej na 11. metrze podszedł Edinson Cavani, ten nie marnuje okazji i podwyższa wynik spotkania.

W sobotnim spotkaniu Saint-Etienne grało u siebie z jedenastą drużyną Ligue 1, SC Bastią.  Podopieczni trenera Galtiera mieli szansę wskoczyć na podium francuskiej ekstraklasy, ale musieli wygrać to spotkanie. Jednak zakończyło się one remisem 2:2.  W 27. minucie Ghoulam podał piłkę w pole karne z lewej strony, tam był Franck Tabanou, który świetnie złożył się do uderzenia z woleja i strzelił pięknego gola. Na początku drugiej połowy kolejną bramkę zdobyli piłkarze Saint-Etienne. Futbolówka została wycofana na środek pola do Ismela Diomande, który uderzył z pierwszej i podwyższył prowadzenie swojego zespołu. Gdy już wszyscy myśleli, że 3. punkty zostaną w Saint-Etienne, do roboty wzięli się zawodnicy Bastii.  W 85. minucie Palmieri dośrodkował piłkę do niepilnowanego Bruno, który spokojnie uderzył głową i zdobył kontaktowego gola dla swojej drużyny. W ostatniej sekundzie doliczonego czasu gry padała wyrównująca bramka. Rozpaczliwa centra w pole karne, tam świetnie odnalazł się Modestko, który skierował futbolowkę do siatki.

Do ciekawego spotkania doszło w Lyonie, gdzie miejscowy Olympique bezbramkowo zremisowało z Lille. Spotkanie było owocne w sytuację podbramkowe, ale w obu zespołach zabrakło wykończenia.  W 56. minucie Roux dynamicznie wszedł w pole karne i próbował dośrodkować do wbiegającego kolegi, ale został zablokowany. Mało brakowało, a piłka po nodze obrońcy wpadłaby do siatki. Chwilę później Kalou wyszedł do podania w uliczkę i oddał strzał w kierunku bramki, ale Lopes skrócił kąt i uchronił swoją drużynę przed stratą gola. Jeszcze przed zakończeniem spotkania Roux rozpędził się z piłką, Kalou ściągnął uwagę dwóch obrońców i francuski napastnik miał czas, aby przymierzyć. Uderzył jednak zbyt blisko środka bramki i golkiper gospodarzy sparował futbolówkę do boku.

W pierwszym niedzielnym meczu Stade Rennais przegrało z drużyną, której właścicielem jest Waldemar Kita 1:3. FC Nantes od początku meczu kontrolowało spotkanie.  Już w 13. minucie goście wyszli na prowadzenie.  Doskonała wrzutka z lewego skrzydła i Filip Djordjevic kapitalnym strzałem główką wpakował piłkę do siatki rywali. Jeszcze przed zakończeniem pierwszej połowy ekipa Zakariana podwyższyła prowadzenie. Serge Gakpe zakręcił obrońcami w polu karnym i mocnym uderzeniem prawą nogą strzelił kolejną bramkę. Kontaktowego gola w 55. minucie zdobyłe Rennais. Nelson Oliveira wyszedł sam na sam z bramkarzem i spokojnym strzałem obok Riou trafił do siatki gości. W doliczonym czasie gry Licas Deaux wykorzystał błąd bramkarza, który wyszedł poza pole karne i z dystansu ustawił wynik spotkania.

Evian 1:1 Bordeaux
FC Lorient 0:2 Olympique Marsylia
Olympique Lyon 0:0 OSC Lille
OGC Nice 1:0 Guingamp
Paris Saint-Germain 2:0 Toulouse
Saint-Etienne 2:2 SC Bastia
Sochaux 2:0 Valenciennes
AC Ajaccio 1:1 Montpellier